wtorek, 14 marca 2017

Koncert powiatalno-pożegnalny w Filharmonii Bałtyckiej

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w piątek 17 marca 2017 odbędzie się koncert powiatalno-pożegnalny z udziałem ustępującego i nowego dyrektora artystycznego , a także "przekazanie dyrygenckiej pałeczki" przez Holendra Ersta van Tiela (na powyższym zdjęciu z lewej) nowemu dyrygentowi Gruzinowi George Tchitchinadze (na zdjęciu z prawej).
- Jest to zgodnie z zasadą, którą wprowadziłem na początku swojej pracy dyrektora w Filharmonii Bałtyckiej, powiedział podczas konferencji prasowej Roman Perucki (na zdjęciu z prawej). Podobnie jak w przypadku poprzednich dyrektorów, Rada Artystyczna Orkiestry wskazała pięciu kandydatów, sobie zaś zarezerwowałem wybór jednego z nich. Podpisaliśmy już wstępną umowę na trzy i pół roku, czyli do końca mojej kadencji na stanowisku dyrektora. Nie wykluczone, że przedłużymy ją o dwa kolejne lata.
Maestro George Tchitchinadze prowadził m.in. orkiestrę Sinfonia Varsovia w Holandii, Warszawie, Nantes, Bilbao, Tokio, Belgradzie, Mińsku oraz w La Roque d'Antheron. Prowadził Het Orkst van het Oosten w Enshede. Ostatnio współpracował z Radio Philharmonic Orchestra Holland. Od 2004 do 2016 roku był dyrygentem i zastępcą dyrektora artystycznego Państwowego Teatru Opery i Baletu im. Z. Paliashivilego w Tbilisi. Prowadził tam takie przedstawienia operowe, jak: "Don Pasquale" Donizettiego (2005), "Bal maskowy" Verdiego (2006), "Rigoletto" Verdiego (2007), "Aida" Verdiego(2008), "Pajace Leoncavalla" (2008), "Don Giovanni" Mozarta (2009). W 2007 roku prowadził dwa koncerty galowe z orkiestrą i solistami Państwowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi w Ma'alot i Ra'anana w Izraelu. W 2008 roku z tym samym zespołem odbył tournée po Izraelu, prowadząc koncerty galowe w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii, Rishon i LeZion.
- Maestro George Tchitchinadze prowadzić będzie 11 koncertów w sezonie, ale w Gdańsku spędzać będzie trochę więcej czasu niż te 11 tygodni, by mieć bezpośredni udział w pracy naszej Orkiestry i aby pomóc podnieść i tak już obecnie bardzo jej wysoki poziom. Od niedawna mamy nowego doskonałego trębacza, no i możemy się poszczycić doskonałym puzonistą. W tym tygodniu dokonujemy przesłuchań 24 skrzypków na dwa wolne w orkiestrze wakaty. Przygotowanie każdego koncertu, to koszt średni w wysokości 70-80 tys..zł. Mamy dofinansowanie w wysokości, a w sezonie wydatkujemy około 16 mln zł, zatem brakująca kwotę musimy sami wygospodarować - powiedział Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Dotychczasowy dyrygent Holender Erst van Tiel: - Był to dla mnie ważny okres w Gdańsku, wspaniałe cztery lata. Jestem dumny z każdego koncertu i z każdego wyjazdu Orkiestry, bo każdy występ, który daje muzyk, jest ważny, posuwa go o krok do przodu i dzięki temu on, a tym samy jego orkiestra, rozwija się. Jestem dumny z tego, że po koncertach dobre odczucia płynęły również od naszych słuchaczy – powiedział maestro van Tiel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz