wtorek, 28 marca 2017

Międzynarodowy Dzień Teatru w Wybrzeżu

Przypomniano i uhonorowano ludzi teatru podczas gali w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego 27 marca 2017 roku.
Prowadząca galę Dorota Androsz przypomniała, że od poprzedniego Międzynarodowego Dnia Teatru, świat artystyczny utracił sześcioro wybitnych twórców. Odszedł od nas Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i filmowych. Debiutował w 1959 roku w Teatrze Wybrzeże jako reżyser teatralny. Debiutanckim Kapeluszem Pełnym Deszczu przyćmił wiele innych, na wiele kolejnych lat, nie tylko dzięki wybitnym kreacjom Mirosławy Dubrawskiej, Edmunda Fettinga i przede wszystkim Zbigniewa Cybulskiego, ale za sprawą niespotykanego dotąd odnowienia języka teatralnego wpływami filmowymi.
Rok później Andrzej Wajda zrealizował w Wybrzeżu Hamleta, podobnie jak przed rokiem w zaprojektowanych przez siebie dekoracjach, a w pamiętnym karnawałowym roku 1980 powrócił do Gdańska z własną inscenizacją Sprawy Dantona i zaprezentował ją w Wielkim Młynie.
Prowadząca galę wspomniała też Grzegorza Lewkowicza, aktora Teatru Muzycznego w Gdyni; Helenę Mołoń, wybitną solistkę Opery Bałtyckiej, zwaną gdańską Marią Callas; Janinę Gliszewską, aktorkę lalkarkę, związaną z Teatrem Miniatura; Bożenę Ditberner-Mikołajską, artystkę estradową, i Joannę Januszewską, wieloletnią inspicjentkę Teatru Wybrzeże.
Miniony rok, to też rok sukcesów. Wśród znaczących wydarzeń wymieniono spektakl „Kto się boi Virginii Woolf? w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego; prapremierę „Notre Dame de Paris” wyróżnionej Sztormem Roku; a także przyznanie Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu (zdjęcie wyżej) turystycznego Oscara.
Następnie głos zabrała Małgorzata Talarczyk, przewodnicząca Związku Artystów Scen Polskich, która wygłosiła kilka słów z okazji Dnia Artysty Weterana. W ramach tego Dnia ponadto uhonorowano trzech jubilatów Annę Bartoszyńską-Kaczanowską (na powyższym zdjęciu), która dziękując za okazale kwiaty upomniała się o docenienie także ludzi baletu, współtworzących teatralne spektakle.
Uhonorowano również Sabinę Mielczarek-Taborską i wyjątkową oraz pełną energii, będącą natchnieniem dla tych, którym już nic się nie chce Krystynę Łubieńską (na powyższym zdjęciu), po odebraniu nagrody i kwiatów określoną przez siebie jako drobną cząstkę otaczającej nas przyrody.
Podziękowania złożono też Arkadiuszowi Szeklickiemu i Reginie Szeklickiej, zasłużonym pracownikom pracowni plastycznej Teatru Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz