piątek, 24 marca 2017

Srebrna kareta i bursztynowe wiolonczele

Trwa 24. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku. Na tej największej na świecie wystawie bursztynu, przez cztery dni 22-25 marca 2017, najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie prezentuje ponad 470 wystawców z 18 krajów.
Organizatorzy spodziewają się ponad 7 tys. gości z całego świata. Głównie z Polski, Rosji, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Czech, Litwy i Ukrainy, Danii, Szwecji, Austrii, Węgier, Finlandii, Francji oraz Włoch.
Jednym z uczestników targów jest Eryk Popkiewicz z Torunia. Pochodzi z Mikoszewa koło Gdańska, a do Torunia gdzie ukończył archeologię na tamtejszym uniwersytecie, przeniósł się wraz z rodzicami. Jego ojciec Harald nauczył go biżuterii i artystycznego łączenia bursztynu ze szlachetnymi metalami.
Eryk Popkiewicz działalność złotniczą podjął w 2004 r. Zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii artystycznej i form przestrzennych w bursztynie i srebrze. Poza tworzeniem współczesnej biżuterii z bursztynu i srebra, w ramach archeologii eksperymentalnej zajmuje się także rekonstrukcjami i stylizacjami narzędzi i ozdób z warsztatów bursztynniczych z czasów średniowiecza i pradziejów. Prowadzi również pokazy i warsztaty obróbki bursztynu.
Dzieła Eryka Popkiewicza znajdują uznanie różnych muzeów i są przez nie zakupowane. Najdroższym prezentowanym na targach dziełem jest stylizowana kareta z ładunkiem ozdobnych kamieni bursztynu, wyceniona na około 20 tys. złotych.
Wśród bardzo interesujących prac jubilerskich Eryka Popkiewicza można tez dostrzec bursztynowe wiolonczele.
Podczas 23. Targów Amberif zostaną zaprezentowane najnowsze kolekcje mody i bursztynu oraz nastąpi rozdanie najbardziej prestiżowych nagród i wyróżnień w branży jubilersko-bursztynniczej i designerskiej. Będą to atrakcje Gali Mody i Bursztynu Amber Look Trends&Styles, która odbędzie się w piątek 24 marca w gdańskim Teatrze Szekspirowskim o godz. 20.00.
Jednym z najlepiej zapowiadających się pokazów tego wieczoru jest prezentacja kolekcji „Freedom” z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Partnerem kolekcji jest Miasto Gdańsk w ramach projektu „Gdańsk- Światową Stolicą Bursztynu”. W jej ramach swoje prace zaprezentują 3 duety projektantów: Patryk Wojciechowski (ubrania) i Sława Tchórzewska (biżuteria i fascynatory), Patrycja Bryszewska (ubrania) i Andrzej Jacyszyn (biżuteria) oraz Joanna Szmidt (Miss Needle) i Marcin Tymiński (biżuteria) – zdobywca Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Gdańska (10 000 złotych) w konkursie Amberif Design Award 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz