poniedziałek, 20 marca 2017

Nadeszła kalendarzowa wiosna 2017


Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny, to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Zwłaszcza zimą, kiedy szaruga za oknem daje się nam we znaki. I kiedy wieją silne jakże chłodne wiatry. Na szczęście budząca się do życia przyroda i coraz silniejsze promienie słońca przypominają nam o nadejściu nowej pory roku – wiosny.
O powitaniu kalendarzowej wiosny nie zapomniały przedszkolaki z Przedszkola nr 66 Wesołe Skrzaty w Gdańsku Brzeźnie.
Dzieci z Przedszkola nr 66 Wesołe Skrzaty w Gdańsku Brzeźnie już tradycyjnie wybrały się na pobliską plażę z trzymaną w dłoniach kukłą wiosny.
Dzieci ubrane na kolorowo z kukłą wiosny przeszły ulicami Brzeźna.
Na plażę w Brzeźnie pod opieką wychowawczyń wybrały się cztery grupy o nazwach: Krasnoludki, Chochliki, Elfy i Koszałki Opałki.
Astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.
W 2017 roku wiosna astronomiczna zaczęła się 20 marca o godzinie 17:32 UTC (Universal Time Clock) czyli 18:32 czasu polskiego. 
Dla porównania warto wspomnieć, iż w 2009 roku kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 12:44 czasu polskiego, a w 2008 roku o godzinie 6:48 rano czasu polskiego.

Przejście na czas letni kojarzy się mniej przyjemnie niż zmiana na czas zimowy. A to dlatego, że wskazówki zegara przesuwamy o godzinę do przodu - w efekcie śpimy o godzinę krócej. Wiosną 2017 r. zmiana czasu na letni przypada w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Należy przestawić zegarki z godziny 2.00 na 3.00.
Zmiana czasu na letni ma na celu wydłużenie dnia. Światło słoneczne będzie nam towarzyszyło dłużej wieczorami. Cena za tę zmianę to tylko godzina snu w nocy z soboty na niedzielę. W Polsce zmianę czasu nieprzerwanie stosuje się od 1983 r.
Czas letni stosuje się w niemal 70 krajach na całym świecie. W Europie zegarki przestawia się w prawie wszystkich państwach. Wyjątkami są Islandia, Rosja i Białoruś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz