środa, 29 marca 2017

Powstanie 12-km nowego szlaku wodnego

                   Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego
Żeglarski raj" będzie rozbudowywany. Kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej będą kosztować 92 miliony złotych. Dzięki temu powstaną nowe szlaki wodne oraz przystanie i mosty zwodzone.
- Modernizacja Pętli Żuławskiej, to dla samorządu pomorskiego przedsięwzięcie strategiczne. Realizując szereg nowych inwestycji, chcemy aby akweny wodne Żuław i Zalewu Wiślanego stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. Będziemy modernizować istniejące przystanie oraz zlikwidujemy bariery na szlakach wodnych takich jak na przykład rzeka Tuga - mówi o planach nowych inwestycji na Pętli Żuławskiej wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski. (na powyższym zdjęciu drugi od lewej wraz z radnym UM Gdańsk Andrzejem Kowalczysem podczas zwiedzania niedawnych targów bursztynu i biżuterii Amberif 2017)
                          Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego
Ważną inwestycją będzie otwarcie trasy żeglugowej na rzece Tudze.
- Za prawie 2,5 miliona złotych zostanie przebudowany most w Żelichowie - wyjaśnia Rafał Wasil z Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. - Obecna stała konstrukcja zostanie zastąpiona nowym mostem zwodzonym. Dzięki temu, oraz dzięki remontowi mostu w Tujsku, będzie można dopłynąć do budowanej przystani żeglarskiej w stolicy Żuław - Nowym Dworze Gdańskim. Zakończenie wszystkich inwestycji zaplanowano na 2018 rok.
                          Większy port w Krynicy Morskiej
- Prawie 5 milionów złotych będzie kosztowała rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej. Port zyska zaplecze sanitarne i socjalne. Będzie też dźwig do wodowania jachtów.
Dzięki wybudowaniu nowych pomostów pływających w Krynicy Morskiej zwiększy się do ponad 100 liczba miejsc do cumowania jachtów - dodaje Rafał Wasil.
                           Dobra wiadomość na Rok Wisły
Bardzo dobre informacje dla wodniaków przekazał również Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Planowany na lato remont Śluzy w Przegalinie zostanie przełożony i rozpocznie się pod koniec roku. Pierwotnie plan zakładał zamknięcie śluzy na cały sezon żeglarski. Jak informuje RZGW - na prośbę wodniaków, remont został przełożony. Zacznie się on jesienią 2017 r. i zakończy przed startem sezonu żeglarskiego w 2018 roku.
Z tej decyzji o zmianie terminu remontu Śluzy w Przegalinie i zapewnieniu letniego sezonu żeglarskiego jest bardzo zadowolony Ryszard Różycki (na powyższym zdjęciu), już od kilku lat organizator dorocznego Międzynarodowego Święta Wisły w Tczewie. W roku 2017 to święto odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia (sobota-niedziela) i dzięki decyzji Sejmu RP będzie miało zasięg ogólnopolski.
                                         Pętla  Żuławska
Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pętla Żuławska to projekt drogi wodnej łączącej szlaki żeglugowe Wisły, Martwej Wisły, Nogatu, Szkarpawy, Tugi, Motławy. Jest częścią międzynarodowej trasy wodnej E70 Holandia - Litwa. Przebiega przez liczne obszary Natura 2000. Najważniejsze liczby Pętli Żuławskiej to: 303 kilometry szlaków wodnych, 4 porty żeglarskie, 7 przystani, 130 tysięcy żeglarzy w minionym 2016 roku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz