czwartek, 30 marca 2017

Intel uruchomił Compiler Center of Excellence w Gdańsku


W Gdańsku rozpoczęło swoją działalność centrum kompetencyjne Intela w dziedzinie tworzenia kompilatorów (Compiler Center of Excellence). Gdański ośrodek badawczo-rozwojowym, istniejący już od 18 lat, stanie się centrum innowacji w zakresie kompilatorów. Tym samym zostanie przyspieszony rozwój technologii przyszłości, takich jak Sztuczna Inteligencja (AI) oraz Zaawansowane Systemy Wsparcia Kierowcy (ADAS), a także rozwiązań klasy korporacyjnej, superkomputerów i sieci 5G. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 30 marca 2017 w siedzibie firmy.

Kompilatory, czyli zaawansowany rodzaj oprogramowania tworzony przez firmę Intel, to narzędzia zapewniające rekordowe wskaźniki wydajności wielu platform Intela. To efekt zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Specjaliści Intela biorą aktywny udział w opracowywaniu istotnych standardów branżowych współpracując przy tym z wieloma kluczowymi partnerami, takimi jak Microsoft, Google, Appla, IBM, Red Hat.
Kompilatory firmy Intel pozwalają tworzyć całe środowisko oprogramowania, a także wprowadzać nowe rozwiązania w newralgicznych dla działalności przedsiębiorstw technologiach, np. systemach klasy korporacyjnej, superkomputerowych ośrodkach obliczeniowych i sieciach 5G, jak również w konstrukcji pojazdów autonomicznych i systemów sztucznej inteligencji.
Intel planuje rozszerzać zakres działalności gdańskim ośrodka i w związku z tym poszukuje specjalistów w dziedzinie kompilatorów i oprogramowania z terenu całej Europy Wschodniej.
- Niezmiernie cieszę się, że zespół Intela zajmujący się kompilatorami trafia do Polski. To miejsce, w którym możemy liczyć na współpracę wielu utalentowanych specjalistów w dziedzinie oprogramowania. Wszystkich projektantów kompilatorów z tego regionu Europy, którzy chcieliby pracować nad rozwojem jednego z najnowocześniejszych na rynku narzędzi, zapraszam do naszego zespołu w Gdańsku – powiedział Bill Savage, wiceprezes firmy Intel, pracujący w niej od 1990 roku
- Firma planuje ponadto nawiązanie współpracy z lokalnymi uczelniami, głównie politechnika Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, co pozwoli na przełożenie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej centrum na zajęcia akademickie, praktyki oraz szkołę letnią – powiedziała Bo Devries, pochodząca z Gdańska, absolwentka nauk ekonomicznych naszego Uniwersytetu, a zamieszkała w Monachium i pracująca w Intelu od 15 lat. Jest odpowiedzialna za relacje z uniwersytetami oraz programami akademickimi w Europie.
Centrum kompetencyjne będzie działać w siedzibie Intela w Gdańsku, jednym z największych europejskich ośrodków badawczo-rozwojowych, zatrudniającym obecnie ponad 1800 pracowników.
 - Intel to ożywczy powiew dla Pomorza. A Gdańsk i szerzej Trójmiasto, to region oferujący obecnie najkorzystniejsze warunki dla działalności firm IT oraz BPO. Mamy już renomę na świecie, jesteśmy hubem jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Potwierdzają to kolejne firmy, które właśnie w naszym regionie otwierają i potem poszerzają swoje siedziby, placówki czy oddziały. Niezmiernie cieszy mnie, że wśród nich są również te największe, takie jak Intel. Warto podkreślić, że nowe firmy to również możliwość ciekawej ścieżki rozwoju kariery dla młodych ludzi – absolwentów trójmiejskich uczelni - i specjalistów z naszego regionu – powiedział Paweł Adamowicz, od 1998 roku prezydent Gdańska. To jest o rok dłużej niż firma Intel powstała w Gdańsku.
Prowadzący spotkanie przedstawiciel firmy Intel Michał Dżoga, dyrektor na Europę, życzył Pawłowi Adamowiczowi kolejnych 19 lat piastowania funkcji prezydenta Gdańska, czyli do... 2036 roku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz