środa, 29 marca 2017

Od 60 lat twórcy wspólnego dzieła w SP 45


Jubileusz 60-lecia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 45 im. Bohaterów Westerplatte przy ul. Matki Polski 3 A w Gdańsku Wrzeszczu. Każdy z gości przy wejściu na salę gimnastyczną, w której odbywała się uroczysta akademia, musiał dokonać wpisu na pamiątkowej tablicy, w tym również Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej. Uczniom, rodzicom i wszystkim przyjaciołom tej placówki życzył wszystkiego najlepszego.
Gości jubileuszowej uroczystości 60-lecia powitała dyrektor SP 45 Hanna Sawa, która jest związana z tą szkołą od 1986 roku, a od dziesięciu lat nią kieruje. Istotnymi przedsięwzięciami są warsztaty „Szkoła dla Rodziców” oraz coroczne festyny „Dni Rodziny”. Do szkoły uczęszczają dzieci, których dziadkowie i rodzice również uczyli się w SP 45, co świadczy o wyjątkowej ciągłości pokoleniowej.
Piotr Kowalczuk wręczył nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (po 5 tys. zł) dwóm wieloletnim pracownicom SP 45 Annie Liszewskiej i Alicji Głuszek (na powyższym zdjęciu).
Dyrektorka SP 45 Hanna Sawa podziękowała swoim nauczycielkom, wobec których użyła swoistej metafory: „Są jak orkiestra symfoniczna. Sami indywidualiści – wirtuozi, ale podporządkowani dyscyplinie tworzenia wspólnego dzieła”. I za tworzenie tego wspólnego dzieła otrzymała wiele kwiatów od wielu gości.
Tym jubileuszowym wydarzeniom z zainteresowaniem przyglądała się młodzież szkolna. Rolę konferansjerów poprowadzili Sara Jabłońska klasa 4 A oraz Michał Tomaszewski klasa 6 A.
Do dyrektor SP 45 Hanny Sawa ustawiła się nawet spora kolejka gości z jubileuszowymi życzeniami, upominkami i kwiatami.
Głos zabrała Hanna Minkiewicz, wiceprzewodnicząca Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarnośćw Gdańsku, w latach 1967-1975 była uczennicą tej szkoły w eksperymentalnej klasie nauczania matematyki metodą klockową. Pokazała młodzieży jak wówczas wyglądała szkolna tarcza, którą nosiło się na rękawie mundurka. Przypomniała też lekcje wychowania fizycznego odbywane w pobliskim lesie, jak i popularną pół wieku temu podwórkową grę w kapsle.
Nawiązując do tradycji zapoczątkowanej przy obchodach 45-lecia SP 45, również i teraz nauczycielkom i pracowniczkom szkoły wręczono srebrne i złote tarcze. Złotą tarczę otrzymała m.in. Anna Liszewska, mająca najdłuższy bo 34-letni staż pracy.
Złotą tarczę otrzymał również wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, który w SP 45 odbywał staż po studiach i z prawdziwą radością i wzruszeniem wziął udział w jubileuszu 60-lecia. - Pracowałem w tej szkole we wczesnej edukacji przez 4 lata do mianowania. Z wyboru pełniłem w niej również funkcję Przewodniczącego Rady Szkoły – chyba najmłodszego w Polsce. Z dyrektor Irolą Ferlin przygotowywaliśmy obchody 45-lecia. O rany, to już 15 lat temu – wspominał wiceprezydent Kowalczuk.
Rodzice absolwenci i uczniowie SP 45 przygotowali jubileuszowe występy artystyczne. Nawiązano do początków powołania szkoły do życia, kiedy w Polsce pojawiły się rodzimej produkcji samochody osobowe o nazwie Syrena.
Nawiązując do dawnych czasów, jednakowo ubrany i uczesany w końskie ogony zespół uczennic odtańczył twista.
Młode tancerki istotnie były niezwykle urzekające.
Zespół uczennic zatańczył też do dawnej piosenki Karin Stanek pt. Autostop.
Za doskonałe tańce szkolny zespół młodocianych uczennic zebrał najwięcej oklasków od licznie zgromadzonych gości
Wystąpił również zawodowy duet taneczny absolwentów SP 45.
Jubileusz, to doskonała okazja do publicznego pokazania absolwentów szkoły. Trudny utwór Fryderyka Chopina wykonał Maciej Baczyński i otrzymał zasłużone oklaski i kwiaty.
Duże uznanie wśród gości zyskał szkolny kabaret w wykonaniu Nikodema, Kuby i Łukasza oraz woźnej, nauczyciela języka angielskiego i wychowawczyni niesfornej klasy.
W szkolnym kabarecie, przygotowanym przez Halinę Nosek, nauczycielkę WF, wykorzystano znane polskie piosenki, których słowa odzwierciedlały skomplikowaną rzeczywistość.
Dyrektorka SP 45 Hanna Sawa pokazała gościom duże zdjęcie Westerplatczyków z 1939 roku umieszczone z okazji jubileuszu 60-lecia w szkolnym holu.
Goście dowiedzieli się, że 1 września 1962 rok szkolny rozpoczął się od uroczystości nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte, połączoną z odsłonięciem tablicy pamiątkowej i występem orkiestry Wojsk Ochrony Pogranicza.
Podczas jubileuszu 60-lecia SP 45, po raz pierwszy odśpiewano hymn o szkole w centrum Wrzeszcza, słowa Izabella Posłuszny i Beata Ryszko-Wójcik, muzyka Agnieszka Augustyniak.
Na jubileusz 60-lecia SP 45 przygotowano jubileuszowy tort.
Nie tylko moją uwagę zwróciły albumy SP 45, ukazujące jej 60-letnią zapisaną i obfotografowaną historię z poszczególnych roczników.
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz