poniedziałek, 27 marca 2017

Teatr kocha nas równie mocno, jak my go kochamy

Wspólna gala wręczenia nagród teatralnych Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego odbyła się w Teatrze Wybrzeże, w ramach przypadającego 27 marca 2017 roku Międzynarodowego Dnia Teatru. Dodatkowo przyznano też Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymali:
Marzena Nieczuja Urbańska – z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej;
Joanna Tomasik-Gierczak – za całokształt pracy artystycznej;
Katarzyna Wołodźko – z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej;
Jerzy Gorzko – z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej;
Jacek Majok – za całokształt pracy artystycznej;
Aleksander Skowroński – z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej;
Rudolf Zioło – z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej;
Andrzej Żak – z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska jest przyznawana od 2008 roku autorom najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Laureatów wybiera specjalnie powołana kapituła. W 2017 roku w jej gronie zasiedli: Barbara Frydrych, Ewa Adamska, Marek Bumblis, Łukasz Rudziński, Jarosław Zalesiński i Jan Ciechowicz.
Nagrodę tę otrzymali:
Mirosław Kaczmarek za scenografię do spektakli: „Kreacja”, „Uwiedzeni”, „Fahrenheit 451” i „Krzyżacy”;
Ryszard Minkiewicz za rolę Jedidji Pottera w operze Krzysztofa Pendereckiego pt. „Czarna Maska” w reżyserii Marka Weissa;
Romuald Pokojski za całokształt dorobku artystycznego.
Nagrodę honorową w postaci olejnego obrazu, który spadł ze stelażu, ale nie uległ zniszczeniu, otrzymał Teatr Wybrzeże za spektakl „Kreacja” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Nagrodę, odebrał Adam Orzechowski, od 2006 roku dyrektor Teatru Wybrzeże
Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał wojewódzkie nagrody specjalne. Ich laureatami zostali: Dorota Anna Dąbek (Kwidzyn), Ewa Ignaczak (Gdynia), Ewelina Ziemba (Gdańsk) i Iwo Vedral (Słupsk).
Uhonorowani Nagrodami Teatralnymi Marszałka Województwa Pomorskiego zostali Krzysztof Babicki, Mirosław Kaczmarek i Jarosław Tumidajski. To wyróżnienie jest przyznawane od 1999 roku. Nagroda wręczana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru artystom z województwa pomorskiego. Laureatów wybiera kapituła złożona z przedstawicieli środowiska kulturalnego, mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, związanych z teatrem. W skład tegorocznej kapituły weszli: Jan Ciechowicz, Katarzyna Fryc, Beata Jaworowska, Anna Jazgarska, Magdalena Kajtoch, Alina Kietrys, Zbigniew Majchrowski, Konrad Mielnik, Mirosław Nowak, Łukasz Rudziński, Joanna Puzyna-Chojka, Renata Wierzchołowska, Małgorzata Talarczyk, Jarosław Zalesiński i Władysław Zawistowski.
Oprawę muzyczną gali przygotowali: Krzysztof Wojciechowski – fortepian; Jarek Stokowski – Kontrabas; Grzegorz Lewandowski – perkusja.
Zebrani w Teatrze Wybrzeże wysłuchali ponadto minikoncertu III roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w wybranych utworach z koncertu „Prince of Jazz”.
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 r, podczas dziewiątego światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Co roku, od 55 lat odczytywane jest orędzie do całego świata teatru. 
W 2017 roku tekst przygotowała Isabelle Huppert, francuska autorka filmowa i teatralna: – Teatr dla mnie to Inny, dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. Nie za bardzo wiem, co to znaczy, ale wierzę we wspólnotę, w przyjaźń między aktorami i widzami, w związek wszystkich, których łączy teatr, tych, którzy piszą, tłumaczą, oświetlają, ubierają, przygotowują dekoracje tych, którzy grają, którzy w nim pracują i tych, którzy do niego przychodzą. Teatr nas broni i chroni... Głęboko wierzę, że nas kocha... równie mocno, tak jak my go kochamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz