niedziela, 16 października 2016

82-latek wygrał po raz trzeci

Najstarszym uczestnikiem 3. edycji AmberExpo Półmaraton Gdańsk, który został rozegrany w niedzielę 16.10.2016 r. był 82-letni Stanisław Niwiński. Ostatecznie wbiegł na metę na 3203 pozycji, uzyskując czas 2,40;55 godzin. W swojej kategorii wiekowej 80 plus, był najszybszy i zwyciężył w tym organizowanym od trzech lat półmaratonie już po raz trzeci.
Od zwycięzcy biegu M30 Pawła Ochala z Łomży (1,07;35) miał gorszy czas o 1,41;20 godz.
Limit czasu wynosił 3:30 godz. Trasa o długości 21,0975 km przebiegała przez główne arterie miasta. Niemal cała trasa była płaska, z trzema niewielkimi wzniesieniami. Była zatem szybka i widowiskowa dla biegaczy jak i dla kibiców.

Kibice mogli odwiedzić AmberExpo przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku i śledzić na dużym ekranie przebieg półmaratonu w relacji na żywo. Na starcie stanęło łącznie 3892 zawodników.
Na start i metę półmaratonu, znajdujące się przy AmberExpo, z udziałem prawie 4 tys. biegaczy, dostarczono kilkadziesiąt ubikacji przenośnych toi-toi.
Po biegu w jednej z sal ustawiono kilkadziesiąt specjalistycznych stołów do masażu, z którego po biegu skorzystało wielu biegaczy.
Po biegu na mecie jego uczestnicy robili sobie pamiątkowe selfie.
W oddzielonym pomieszczeniu ustawiono stoliki, aby uczestnicy po biegu mogli na siedząco skonsumować serwowaną zupę pomidorową z makaronem. Można też było poczęstować się bananami i kaszubskim ciastem z kruszonką tzw. kuchem.
W obszernej hali AmberExpo rozstawione były różne pawilony, w tym także ze sportową odzieżą.
Uzgadniają, jakie miejsca zajęło biegnące razem małżeństwo Urszula i Andrzej Janczak z Gdańska.
W ustaleniach miejsc na mecie pomocną była Renata Kondriatiuk z Gdańska Chełma (na powyższym zdjęciu z prawej). Zajęła ona drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Najlepsi biegacze przed sceną oczekiwali na wręczenie nagród, które odbywało się na podium. Wiele krytycznych uwag mieli oni pod adresem spikerów, którzy nie byli przygotowani do poprowadzenia tak dużej sportowej imprezy. Wspominali Ryszarda Różyckiego z Tczewa, który jest w sportowej spikerce wysokiej klasy specjalistą.
Nagradzane na scenie osoby były obfotografowywane przez członków rodziny i znajomych.
Drugie i trzecie miejsca w kategorii K40 zajęły siostry Tuwalskie. Pochodzą z malutkiej wioski Grabowiec koło Starogardu Gdańskiego. Tam spędziły dzieciństwo. Do najbliższego sklepu miały 3 km. Do szkoły też miały daleko i chodziły do niej pieszo. Od wielu lat sympatyczne bliźniaczki mieszkają w Gdańsku i w środowisku amatorskiego biegania na Pomorzu są jednymi z najlepszych biegaczek. A zaczęły biegać dość późno, bo dopiero w wieku 19 lat. Wcześniej trenowały chód sportowy w Lechii Gdańsk. Ela zdobyła wicemistrzostwo w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski na 10 km, a Małgosia wicemistrzostwo Polski wśród seniorek na 20 km.
W kategorii K60 też była zacięta walka o miejsce na podium. Wygrała Elżbieta Dombrowska z Gdańska 2,12;11, drugie zajęła Sławomira Pajewska z Gdyni 2,13;04, a trzecie Grażyna Łubkowska z Gdańska 2,16;09.
W kategorii K65 plus uczestniczyły tylko dwie kobiety. Wygrała Brytyjka z Tiverton -Mary Humphries, przybiegła na pozycji 2565 z czasem 2,09;06. Drugie miejsce zajęła Urszula Janczak z Gdańska z czasem 2,19;33.
Kategorię M65 wygrał Andrzej Balicki z Gdyni 1,36;48, 2 m Wojciech Jonko z Białogardu 1,39;31, 3 m Bronisław Maliszewski Gdańsk 1,40;23.
M70 plus wygrał Władysław Pohnke z Gdańska 1,56;10. Drugie miejsce zajął Eugeniusz Musiał z Gdyni 2,01;33, a trzecie Maciej Grzelak z Sopotu 2,03;27.
M75 plus wygrał Henryk Urtnowski z Gdańska 1,55;42. Drugie miejsce zajął Adam Czajkowski z Gdańska z czasem 2,11;45. Więcej biegaczy w tej kategorii nie było.
Zdobywczyni drugiego miejsca w kategorii K65 Urszula Janczak w asyście swego męża Andrzejem, z dumą pokazywała zdobyte trofeum swoim trenerom przygotowujących ich do biegu maratońskiego Sylwii i Radosławowi Dudyczom.