czwartek, 27 października 2016

III Ogólnopolski Konkurs Kulinarny ,,Literacka Kuchnia”

Jedynie w deserach medalowe miejsca zajęły dwie szkoły z gdańskiego Pomorza, podczas finałowej rozgrywki III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”. Odbył się on w czwartek 27 października 2016 w Zespole Gastronomiczno-Hotelarskim w Gdańsku przy al. Legionów 7 w Gdańsku, z udziałem 22 dwuosobowych drużyn z całej Polski.

Pierwsze miejsce w deserach zajęli (na powyższym zdjęciu od lewej) Rafał Fusowski i Maciej Tarnowski, pod opieką Urszuli Kordyńskiej, z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi.
Dwaj reprezentanci szkoły z Rumi, pod literackim natchnieniem książki Katarzyny Michalak pt. Kawiarenka pod Różą, przygotowali ptasie mleczko z musem i mango.
W kategorii deserów trzecie miejsce zdobyły (na powyższym zdjęciu od lewej) Adrianna Skierniewska i Kamila Formela z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdańska.
To od nich się dowiedziałem, że w dużej mierze zdobyty brąz zawdzięczają ozdobnym jadalnym kwiatom, jakie na pół godziny przed konkursem odebrały od Zofii Zienkiewicz, właścicielki Ogrodnictwa „Lawenda” w Gdańsku Oruni.
Pod kulinarną opieką Aleksandra Wiśniewskiego i pod natchnieniem literatury książki Roalda Dahla, pt. Charlie i fabryka czekolady, uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, wykonały „Czekoladową symfonię Williego”.
Konkurs był punktowany przez wieloosobowe jury w trzech kategoriach: zakąski, deseru i znajomości literatury o treści związanej z kulinariami.
- Celem imprezy jest propagowanie czytelnictwa. Chcemy, by młodzież zapoznała się z twórczością klasyków i pisarzy współczesnych i by szukała inspiracji kulinarnych w innych dziedzinach sztuki. Nasz konkurs ma zachęcać do rozwijania umiejętności z zakresu technologii gastronomicznej, jak również ma rozbudzać wrażliwość estetyczną. Chcemy propagować ideę, że artystą można być również w dziedzinie sztuki kulinarnej – mówili organizatorzy konkursu. .
Adresatami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, klas o profilu gastronomicznym, startujący w zespołach dwuosobowych, którzy inspirując się literackimi opisami potraw, przygotowali zakąskę i deser oraz słownie zaprezentowali swoje potrawy. Przewodniczącym jury był Maciej Dobrzyniecki, Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce (na zdjęciu z prawej).
W tym roku swoją nagrodę przyznało również jury z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, za design w gastronomii. Nagrody w wysokości po 500 zł otrzymali Dariusz Serkis i Bartosz Wiherek, z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać z Gorzowa Wielkopolskiego.
Pod opieką Piotra Kissona, jako zakąskę przygotowali oni polędwicę /mus z dyni /proch z pora/, fondant z ziemniaka /marynowana dynia/, pikle z szalotki /burak i brukselka/, glass z tymiankiem.
A na deser młodzi kucharze i cukiernicy z Gorzowa Wielkopolskiego przygotowali zieloną magdalenkę (krem herbaciany). mus jagodowo-malinowy (pianka), karmelizowaną gruszkę (puder owocowy) i kawior z... herbaty.
Nad przebiegiem konkursu czuwały trzy składy profesjonalnych jurorów: degustacyjny, techniczny i literacki. W składzie jurorów z dziedziny literackiej zasiadał Michał Turek, z gdańskiego oddziału Radia Plus.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski (mail: amerski49@wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz