środa, 12 października 2016

Etyka wyniesiona z Conradinum

Czuję się jak członek wielkiej rodziny polskiego przemysłu okrętowego, powiedział mianowany przed rokiem z dotychczasowego proboszcza bazyliki Mariackiej na biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej, ksiądz prałat Zbigniew Zieliński. 
- A mam do tego podstawy – stwierdził – bo jestem absolwentem Technikum Budowy Okrętów, słynnego Conradinum, które w tym roku obchodzi swój jubileusz 220 lat istnienia. Dzięki też tej szkole w moim sercu mam etykę. Nią się trzeba kierować przy projektowaniu, budowie i eksploatacji statków. Dlatego, aby transportowani nimi pasażerowie czuli się bezpiecznie. Aby bezpiecznie były też przewożone ładunki.
Te zdania ksiądz biskup Zbigniew Zieliński wypowiedział podczas obchodów jubileuszu 80-lat istnienia Polskiego Rejestru Statków, jakie odbyły się 12 października 2016 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Przypomnę, iż ks. prałat Zbigniew Zieliński urodził się w 1965 roku w Gdańsku, a mając 50 lat 26 września 2015 został przez papieża Franciszka nominowany na biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej. Po ukończeniu Conradinum, zgodnie z powołaniem - jak wspomniał biskup Zieliński - wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk, a następnie jako kapłan, posługiwał w pallotyńskim domu opieki społecznej dla osób upośledzonych w Gdańsku (1987-1993). W czasie seminarium odbył też praktykę duszpasterską w Areszcie Śledczym w Gdańsku. W 2004 r. obronił pracę doktorską z socjologii. Od roku akademickiego 2002/2003 w seminarium wykłada teologię pastoralną. Przedmioty ścisłe i zagadnienia morskie oraz przemysłu okrętowego, po ukończeniu gdańskiego Conradinum, są mu też znane.

Fot. Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz