niedziela, 30 października 2016

Jadalne kwiaty na zakąskach i deserach


Pomorskie szkoły uczestniczyły w finałowych rozgrywkach III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”.

Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych z Gdyni - Magdalena Frankiewicz i Patryk Alicki, opiekun Bożena Demytruk. Jako ozdoby swoich dań wykorzystali jadalne kwiaty i zioła pochodzące z Ogrodnictwa „Lawenda” Zofii Zienkiewicz w Gdańsku Oruni.

Zakąska uczennic z Gdyni, to - comber jagnięcy w towarzystwie galaretki z maślanki, puree z kiszonego ogórka, marynowanej dyni i sosu z borowików. Literatura - Patrick Süskind, „Pachnidło”.

Deser gdyński - czekoladowe brownie z lawendą, rokietnikiem i słonym karmelem. Literatura - Patrick Süskind „Pachnidło”.

Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu z Lęborka - Tomasz Cykman i Gabriela Płotka, opiekun Bożena Zanewycz.

Zakąska lęborskiego agrobiznesu, to - polędwiczka wieprzowa podana z karmelizowanymi marchewkami i puree z groszku. Literatura - Ronald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”.

Deser - czekoladowe browni z nutą pomarańczy, malin oraz mięty. Literatura - J.R.R. Tolkien „Hobbit czyli tam i z powrotem”.

Zespół Szkół Agrobiznesu z Człuchowa - Monika Masalon i Daria Piwowarska, opiekun Kinga Chmara.

Reprezentantkom szkoły z Człuchowa za literaturę do zakąski i deseru posłużyła książka Paulliny Simons pt. „Przepisy Tatiany”.

Egzamin dla dwóch reprezentantek Agrobiznesu z Człuchowa przed jury był bardzo dużym przeżyciem.

Zakąska uczennic z Człuchowa, to - pstrąg na salsie z mango.

Deser - ciasto dyniowe pod pierzynką.

Powiatowe Centrum Edukacyjne – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusz Kwiatkowskiego z Lęborka - Agata Dziemiańczyk i Dorota Cichoń, opiekun - Krystyna Wudniak-Styn.

Zakąska lęborska, to - królik na miętowym kuskus z dekonstrukcją mizerji. Literatura - Richard C. Morais. „Podróż na sto stóp”.

Deser lęborski, to - tarta z owocami z musem czekoladowo–marakujowym, kremem oraz żelką truskawkową. Literatura - Richard C. Morais „Podróż na sto stóp”.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskiego z Wejherowa - Anna Maszota i Andżelika Damps, opiekun Justyna Dzięgielewska. Ich pracę ocenia juror Krzysztof Ilnicki, właściciel cukierni Umam we Wrzeszczu.

Obie reprezentantki szkoły z Wejherowa, jedyne ubrane nie w białe, a kolorowe uniformy, jako literaturą fachową posłużyły się książką Frances Mayes, pt. „Pod słońcem Toskanii”.

Zakąska - przepiórka/koniak/ foie gras/ puree z selera/marchew/masło/lawenda/pomidor wiśniowy/ groszek cukrowy/ redukcja balsamiczna.

Deser - migdał/malina/czekolada/mascarpone/ beza/ gruszka/wino 
 
Opiekunka kolorowo ubranych dziewcząt szkoły z Wejherowa Justyna Dzięgielewska, absolwentka AWFiS Gdańsk, była judoczka, z podziwem patrzała na wszystkie dania przygotowane podczas finałowych rozgrywek III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski (amerski49@wp.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz