piątek, 28 października 2016

Grand Prix dla Gorzowa Wielkopolskiego

Grand Prix podczas finałowej rozgrywki III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia” zdobyli Dariusz Serkis i Bartosz Wiherek przygotowani przez Piotra Kisson z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać z Gorzowa Wielkopolskiego. Zdobyli także oni nagrodę w kategorii desing w gastronomii ufundowaną przez Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku. Konkurs odbył się 27 października 2016 w Zespole Gastronomiczno-Hotelarskim przy al. Legionów we Wrzeszczu. 
Wywiad z laureatami przeprowadza Maciej Bąk, reporter Radia Gdańsk.

Konkurs był punktowany przez wieloosobowe jury w trzech kategoriach: zakąski, deseru i znajomości literatury o treści związanej z kulinariami. Przewodniczącymi 27-osobowego jury byli Maciej Dobrzyniecki - Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce oraz Krzysztof Szulbarski - Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

I miejsce za zakąskę (na powyższym zdjęciu) przyznano Sarze Sobańskiej i Wojciechowi Kaźmierczak z Zespołu Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania. Przygotowali oni kaczkę z borowikami z puree z marchwi i topinambura. Inspiracja była literatura Henryka Ibsena pt. Dzika kaczka.
II miejsce za zakąskę zdobyły Małgorzata Repczyńska i Monika Stróżyńska przygotowane przez Danutę Borejszę-Wysocką z Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego z Murowanej Gośliny. Przed oblicze szanownego wieloosobowego jury podały na trzech półmiskach babkę kartoflaną w towarzystwie kaczki. Posłużyła do tego literatura Tadeusza Konwickiego pt. Sennik współczesny.

III miejscem za zakąskę wyróżniono Aleksandrę Lewandowską i Jarosława Nowaka, uczniów Marioli Krawczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Kościelca. Literatura Mayesa Francesa, pt. Pod słońcem Toskani była inspiracją do przyrządzenia polędwicy wieprzowej w ziołach.

I miejsce za deser wywalczyli Rafał Fusowski i Maciej Tarnowski, uczniowie Urszuli Kordyńskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi.

II miejsce za deser zdobyły Karina Głuc i Gabriela Gielata pod opieką Krzysztofa Maciejowskiego z Zespół Szkół im. Wincentego Witosa z Suchej Beskidzkiej. Ich słodkie dzieło, to duet czekoladowy w towarzystwie żelki malinowej i pomarańczy, podany na migdałowo-orzechowym crumble, muśniętych piwną pianką. Inspiracja, to literatura Pana Tadeusza autorstwa Adama Mickiewicza.
III miejsce za deser zdobyły Kamila Formela i Adrianna Skierniewska, uczennice Aleksandra Wiśniewskiego z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdańska Wrzeszcza.

Spośród trzech składów jurorów, takich jak: degustacyjny, techniczny i po raz pierwszy utworzony literacki, to właśnie w literackim zasiadał redaktor Michał Turek, z gdańskiego oddziału Radia Plus. To on się w dużej mierze przyczynił do poniższego werdyktu.

I miejsce za literackość przyznano Joannie Wróbel i Zuzannie Wietek, uczennicom Anny Stasik z Małopolskiej Szkole Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego z Myślenic. Jako zakąskę przygotowali poduszeczki z zielonym nadzieniem, a natchnieniem była literatura J.R.R. Tolkiena.pt. Hobbit czyli tam i z powrotem.
Reprezentanci Myślenic na deser podali przed oblicza jury ptasie mleczko pod kołderką, a natchnieniem była literatura C.S. Lewisa, pt. Opowieści Z Narnii. Lew, Czarownica I Stara Szafa.

II miejsce za literackość otrzymały Wiktoria Walendziak i Dominika Czubak, uczennice Agnieszki Wiosetek-Reske z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Łowicza. Ich zakąska (na zdjęciu powyżej) to tatar wołowy w parmezanowym koszyczku z emulsją z sardeli i przepiórczym jajem poszetowym. A literatura to Kraksa, historia jeszcze możliwa autorstwa Friedricha Dürrenmatta. 
 
Deser uczennic z Łowicza, to magdalenki z kremem herbacianym z malinowym coulis, zasięgnięte z literatury Mracela Prousta, pt. W poszukiwaniu straconego czasu.

III miejsce za literackość przypadło Jakubowi Radziwiłowicz i Klaudii Pek, uczennicom Elżbiety Soroka z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska
Na powyższym zdjęciu w przyrządzaniu potraw asystują im dwaj jurorzy Adrian Klonowski, szef kuchni restauracji Metemorfoza przy ul. Szerokiej w Gdańsku oraz Krzysztof Ilnicki, właściciel cukierni UMAM w Garnizonie Wrzeszcz.
Słupszczanie, a więc przedstawiciele województwa pomorskiego, na zakąskę i to na ostatni moment po 2,5 godzinach pracy, przygotowali pierś z kaczki glazurowaną miodem pomarańczowym z pieprzem seczuańskim, puree pomarańczowe z pęczakotto. Literatura to Mendel Gdański autorstwa Mari Konopnickiej.

Zgrywający się dopiero w czasie kuchcenia słupszczanie, na deser przygotowali ganache czekoladowy z jałowcem, na musie z czarnej porzeczki.
Reprezentanci Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska musieli dostarczyć na półmiskach przygotowane przez siebie dania przed obliczem jury oraz coś ciekawego opowiedzieć o przeczytanej literaturze Roalda Dahla, pt. Charlie i fabryka czekolady.
Organizatorzy III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”, wyrażają ogromną wdzięczność sponsorom i jury za wsparcie i profesjonalizm podczas oceniania reprezentantów 22 szkół z całej Polski o profilu gastronomicznym.
Ja zaś osobiście, jako wnuk Eugeniusza Amerskiego, wieloletniego szefa kuchni restauracji Pod Kominkiem, a także Akwarium we Wrzeszczu, gratuluję nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom – Włodzimierz Marek Amerski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz