sobota, 29 października 2016

Rak na... zakąskę

Szkoły z regionu pomorskiego były licznie reprezentowane w finałowych rozgrywkach III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”. Odbył się on w czwartek 27 października 2016 w Zespole Gastronomiczno-Hotelarskim w Gdańsku przy al. Legionów w Gdańsku Wrzeszczu, z udziałem 22 dwuosobowych reprezentacji.

Po wnikliwych ocenach przez 27-osobowe jury, w deserach wygrali reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi. Trzecie miejsce w deserach zajęły reprezentantki Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdańska.

III miejsce za literackość przypadło Jakubowi Radziwiłowicz i Klaudii Pek, występującym pod opieką Elżbiety Soroka z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska.

Należy też docenić trud pozostałych uczestników ogólnopolskiego konkursu kulinarnego z innych szkół województwa pomorskiego.

Zaskoczyli jurorów i obserwatorów, przygotowaną w okresie dwóch godzin pracy, konkursową zakąską uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 z Kościerzyny - Maciej Duzowski i Aleksander Kopras, opiekun - Tomasz Grzegorzewski.

Zakąska, to - krokiet z koziego sera i paluszków surimi /ziołowa kruszonka/, sos rakowy i rak w całej okazałości. Do stworzenia tego dzieła natchnieniem była literatura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza..

Deser kościerski, to - sernik cynamonowo–miodowy z sosem malinowym oraz świeżymi owocami. Literatura - Sharon Owens „Herbaciarnia pod Morwami”.
27-osobowe jury oceniło tez prace uczniów Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich im. Księcia Sambora II z Tczewa - Marzena Pawłowska i Kinga Rutkowska, opiekun Justyna Deja.

Zakąska szkoły z Tczewa, to - tatar z łososia po japońsku. Literatura - Magdalena Tomaszewska-Bolałek, „Tradycje kulinarne Japonii”

Deser tczewianek - czekoladowa fantazja. Literatura - Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”.

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego z Rusocina - Aurelia Witek i Magdalena Puźniak (na powyższym zdjęciu), opiekun - Joanna Pielecka.

Obie reprezentantki szkoły z Rusocina, do obu dań jako literaturą posłużyły się książką Jostein Gaarde, pt. „Dziewczyna z Pomarańczami”.

Zakąska uczennic z Rusocina, to - terrina z królika z flambirowanymi pomarańczami oraz złotą wątróbką dzika w orzechach nerkowca.
 
Deser Rusocina - aromatyczny imbirowy creme brulee z czekoladą chili i skórką pomarańczy oraz naturalna galaretka pomarańczowa.

Jako nasz bliski wschodni sąsiad, uczestniczyli też uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych z Elbląga - Monika Rożko i Krzysztof Orzechowski, opiekun Marta Gołębiowska.

Zakąska uczniów z Elbląga - tatar al'a Kapryśny Hobbit. Literatura - Tolkien John Ronald Reuel, Dwie wieże „Władca Pierścieni”.

Deser elblążan, to - placuszki na jesienną chandrę. Literatura - Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz