niedziela, 23 października 2016

Stadion dla królowej w GdańskuKonkurs rzutu oszczepem do celu rozegrano w ramach oddania do użytku 22 października 2016 nowego Gdańskiego Stadionu Lekkoatletycznego i Rugby przy Al. Grunwaldzkiej 244 we Wrzeszczu, 
Trzyosobowe zespoły zrucały do dwóch celów, oszczepniczki do tego bliższego, a oszczepnicy do dalszego, wszyscy z AZS AWFiS Gdańsk.

Pokazowy rzut, ale niecelny, wykonał również trener kadry oszczepników Leszek Walczak.

Próbowali rzutów oszczepem też chętni kibice, ale również nie trafili w tarczę.

Swoich sił trafienia do odległej o około 15 metrów tarczy rozłożonej na murawie próbował także prowadzący całą imprezę red. Tomasz Galiński z Radia Gdańsk. Niestety wziął chyba zbyt krótki rozbieg i rzucony przez niego oszczep wylądował zaledwie w połowie odległości od celu. 
Okazuje się, że rzut oszczepem do celu nie jest tak prostą, jak by wydawać się mogło konkurencją.

Prowadzący to współzawodnictwo red. Tomasz Galiński publicznie obwieścił, że najcelniej rzucała Dominika Dabulis (5 miejsce na MP seniorów w Bydgoszczy 2016), która dwa razy trafiła za 2 punkty. Spośród mężczyzn w 2 punkty trafił Paweł Rakoczy (6 miejsce na Uniwersjadzie w Gwangju 2015), a jeden punkt zdobył Piotr Lebioda (4 miejsce na MP seniorów w Bydgoszczy 2016). W sumie panie zdobyły 4, a panowie tylko 3 punkty..

Gdański Stadion Lekkoatletyczny i Rugby przy Al. Grunwaldzkiej 244 we Wrzeszczu, znajdujący się obok Państwowych Szkół Budownictwa, powstał w ramach modernizacji dotychczas funkcjonującego boiska należącego do Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. Obecnie za administrowanie obiektem będzie odpowiedzialny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
- To długo wyczekiwana inwestycja, jeden z nielicznych na Pomorzu obiektów o tak wysokim standardzie. Cieszymy się, że gdańscy lekkoatleci oraz rugbyści otrzymują najwyższej klasy, uniwersalny stadion, który będzie służył przede wszystkim młodzieży – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR (na powyższym zdjęciu).
Z obiektu korzystać będą mogły wszelkie podmioty (szkoły, kluby, związki sportowe, osoby indywidualne itd.). Jednocześnie z uwagi na ograniczoną dostępność uwarunkowaną zapisami gwarancji, priorytetowo będą traktowane konkurencje lekkoatletyczne i rugby, a boisko ze sztuczną murawą będzie mogło być wykorzystywane przez szkoły w ramach WF. Możliwość organizowania imprez najwyżej rangi - Mistrzostw Polski itp. pojawi się po wybudowaniu etapu II - zaplecza szatniowo-sanitarnego.
Całość inwestycji obejmuje:
  • arenę sportową z boiskiem do gry w rugby i piłkę nożną o wymiarach 64x102 m o nawierzchni naturalnej z oświetleniem sportowym z sektorami dla rozgrywania konkurencji rzutowych,
  • bieżnię okrężną 8-torową o dystansie 400 m oraz bieżnię prostą 8-torową o dystansie 100 i 110 m,
  • urządzenia lekkoatletyczne na arenie sportowej tj.; dwie rzutnie do pchnięcia kulą, rów z wodą, dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, dwie skocznie do skoku wzwyż, dwie skocznie do skoku o tyczce, dwie skocznie do skoku w dal i trójskoku,
  • profesjonalny system pomiaru czasu
  • boisko treningowe o nawierzchni z trawy syntetycznej o wymiarach 30x60 m do gry w piłkę nożną z oświetleniem sportowym oraz bieżnię prostą przy boisku o dystansie 60 m,
  • trybuny dla 924 widzów oraz 12 miejsc dla widzów niepełnosprawnych wraz z osobami towarzyszącymi (opiekunami),
  • tablicę wyników,
  • parking dla 3 autokarów, 68 samochodów osobowych, w tym dla osób niepełnosprawnych.
Koszt inwestycji wyniósł 12.172.095,89 PLN brutto, z dofinansowaniem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w wysokości 4.539.600 PLN.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz