czwartek, 6 października 2016

Bobo Kaczmarek podziękował profesorom

Za szczególne zasługi dla Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Kapituła Medalu im. Jędrzeja Śniadeckiego uhonorowała w 2016 roku dwie osoby. Są nimi trener piłki nożnej, w tym i narodowej - Bogusław Bobo Kaczmarek z Gdańska oraz trener piłki siatkowej - Stanisław Osowski ze Starogardu Gdańskiego, organizator już po raz 28 międzynarodowych turniejów młodzieżowych w tej dyscyplinie sportu (obaj na powyższym zdjęciu). 


Medale wręczył 6 października rektor uczelni prof. Waldemar Moska podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2016/2017. Dziękując publicznie za to wysokie wyróżnienie, Bobo Kaczmarek podziękował też swoim pedagogom za doskonałe przygotowanie teoretyczne i praktyczne do zawodu, jak i za to, że zawsze mógł się do nich zwracać o pomoc podczas swojej 30-letniej pracy trenerskiej w piłce nożnej. Szczególne podziękowania złożył dwóm byłym rektorom Wojciechowi Przybylskiemu i Zbigniewowi Mroczyńskiemu oraz św. pamięci prof. Jerzemu Popinigisowi.  
Przypomnę, w oparciu o materiały uczelniane, iż 24 maja 2016 roku odbyło się uroczyste nadanie sali kongresowej AWFiS imienia prof. zw. dra hab. Jerzego Popinigisa połączone z odsłonięciem pamiątkowej tablicy. W wydarzeniu udział wzięli m.in. uczniowie Profesora, kontynuujący założoną przez niego szkołę badawczą. Prof. Jerzy Popinigis, jako absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, był pionierem badań biochemicznych w sporcie w powojennej Polsce. Już w latach 70. ubiegłego wieku publikował swoje badania w renomowanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Zainicjował współpracę z Uniwersytetem w Ankonie (Włochy), a także z Cesarskim Uniwersytetem w Nagoi (Japonia), co owocowało wspólnymi projektami badawczymi i wymianą naukową. Był ponadto organizatorem wielu konferencji dydaktyczno-szkoleniowych poświęconych nowoczesnemu nauczaniu biochemii wysiłku fizycznego dla prowadzących nauczanie biochemii w Akademiach Wychowania Fizycznego. Stworzył własną, znaczącą szkołę badawczą, dbał również o rozwój studenckiego ruchu naukowego. Uczniowie prof. Popinigisa prężnie działali w założonym przy Katedrze Bioenergetyki kole naukowym, a następnie z sukcesami kontynuowali jego badania już jako kadra naukowa naszej uczelni. Prof. Popinigis cieszył się uznaniem również jako wykładowca, gdyż dwukrotnie wybrano go najlepszym dydaktykiem w ówczesnej gdańskiej AWF.

Bogusław Kaczmarek wspomniał, iż w młodzieńczych latach jego naukowy wzorzec prof. Jerzy Popinigis trenował biegi średnie i był także wiernym kibicem piłkarskim klubu Lechia Gdańsk, której Bobo był trenerem. Studentom nowo przyjętym na studia AWFiS Gdańsk życzył, aby mieli tak doskonałych pedagogów, jakich on miał w okresie swoich studiów.

Fot. Włodzimierz AmerskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz