środa, 19 października 2016

Tczew czci „królową” już od lat


W Tczewie, w ramach krajowej inauguracji Ogólnopolskiej Inauguracji 2017 roku, jako Roku Rzeki Wisły, jaka rozpoczęła się 19 października 2016 roku w Toruniu, dokonano podsumowania IV Pomorskiego Święta Wisły. Owe święto odbyło się w dniach 20-21 sierpnia 2016 (sobota-niedziela) na terenie dwóch powiatów tczewskiego i sztumskiego oraz dziewięciu miast: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła.
Ogólnopolskiej Inauguracji 2017 roku jako Roku Rzeki Wisły dokonano 19 października 2016, ponieważ tego dnia przypada 550. rocznica podpisania II pokoju toruńskiego, wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla historii Polski. Dzięki ustaleniom tego traktatu ruszył swobodny flis na Wiśle, a to przyczyniło się do rozkwitu Polski, zwanego "Złotym Wiekiem".
Jak wspomniał starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski (na powyższym zdjęciu), Rok Rzeki Wisły 2017, ustanowiony jednogłośnie przez Sejm RP w czerwcu 2016, nawiązuje właśnie do tej daty podpisania przed 550 laty II pokoju toruńskiego. - My jako duże nadwiślańskie miasto Tczew, możemy się poszczycić tym, że już od czterech lat organizujemy Pomorskie Święto Wisły. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej miast i powiatów.

- W 2017 roku nasze święto będzie szczególne, bowiem za rok przypada 160 rocznica budowy w latach 1851–1857 Mostu Tczewskiego. Był on wówczas najdłuższym mostem w Europie i pierwszym żelaznym na Wiśle. Został zaprojektowany przez Carla Lentze, a służył jako most drogowo-kolejowy, powiedział starosta Tadeusz Dzwonkowski.
Jego przęsła podczas budowy 160 lat temu zostały połączone nitami. Przez wiele lat eksploatacji mostu, nity uległy korozji. Co najmniej jedną trzecią skorodowanych nitów, tj. około 80 tys. sztuk trzeba wymienić na nowe.
Firma remontowa Banimex Sp. zoo., mająca siedzibę w Będzinie, zabezpieczy most do wysokości zabytkowych balustrad, tj. 120 cm. - Chcemy uratować ten cenny zabytek i dlatego robimy wszystko, aby w swojej konstrukcji ten cenny zabytek był jak najbardziej zbliżony do pierwotnego wyglądu, stwierdził Dzwonkowski.
Wspomnijmy, iż jest to obecnie międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej i pomnik historii. W momencie oddania do użytku, w roku 1857, był to cud ówczesnej techniki i wzór dla budowniczych mostów XIX wieku. 1 września 1939 r. zaatakowany przez hitlerowców jako jedno z pierwszych miejsc w Polsce (11 minut przed Westerplatte), został częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie.
Starosta Dzwonkowski z uznaniem odniósł się do rozegranego w ramach święta Wisły biegu pn. Tczewska Dycha, w którym bierze udział coraz więcej biegaczy. Był on oddzielnie punktowany dla uczestników Mistrzostw Polski Urzędników Gmin, Województwa Pomorskiego, Pomorza Kolejarzy, a także dla debiutantów, teamu rodzinnego, dzieci jak i rywalizacji miast. 
Zwłaszcza mieszkańcy Tczewa, jak i liczni uczestnicy tego rozegranego już po raz trzeci biegu, nie mogą się doczekać, kiedy pobiegną po zabytkowym Moście Tczewskim i zrobią pętlę na odległym o 4,5 km Moście Knybawskim. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do tego za niespełna rok, w ramach Ogólnopolskiego Roku Rzeki Wisły
Tczewscy rowerzyści i kajakarze z ochotą każdego roku czynnie uczestniczą w tym wiślanym święcie.
W tym roku dołączyli się również członkowie z Tczewskiej Grupy Motocyklowej Tornado, pod wodzą Włodzimierza Karczewskiego. Zaprezentowali się oni na Zamku w Gniewie i w Tczewie na bulwarze oraz obstawili trasę biegu na 10 km.
Nagrodzone w imieniu władz samorządowych powiatu tczewskiego osoby za pomoc i zaangażowanie w organizację IV Pomorskiego Święta Wisły, od prawej m.in. Joanna Dobosz – szefowa Tczewskiej Grupy Rowerowej, Jacek Grundman – Firma Grundman Transport, Adam i Joanna Serkowscy, Justyna Południak, Maciej Kasiarz - Hotel Nad Wisłą. Nagrodzono też Wiolettę  Liżewską z  firmy  WIOMAR - sponsora oraz Alicję  Koszyk.
Na powyższym zdjęciu główni organizatorzy imprezy Ewa Czochór (radna tczewska) i Ryszard Różycki, którzy podziękowali partnerom, w tym staroście tczewskiemu Tadeuszowi Dzwonkowskiemu, bez których nie mogło by się odbyć IV Pomorskie Święto Wisły.
Na podziękowania zasłużyło też małżeństwo Adama i Joanny Serkowskich z Tczewa. a także: Hotel Zamek Gniew sp. z o o., Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki "Kociewiak" w Tczewie, KKS Unia Tczew, Pomorski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe Tczew, Starostwo Powiatowe Sztum, Miasta: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła, a także PSP Tczew, KPP Policji Tczew, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, Europejski Park Historyczny Gniew, Bractwo Kurkowe Tczew, ZHP Tczew, TCSiR, TELKAB, ZSE, ZSK, ZSRiK, ZSBiO, ZST, Stowarzyszenie Kulturalne BRAMA, Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Wisły w Tczewie.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz