piątek, 14 października 2016

Inauguracja w Gdańskim Seminarium Duchownym


Tylko sześciu nowych alumnów rozpoczęło rok akademicki 2016/2017 w Gdańskim Seminarium Duchownym. Przed nimi sześć lat nauki, głównie teologi, a także wiele wewnętrznej dyscypliny i modlitwy. Dla wielu studia, to najszczęśliwszy okres w życiu. To czas, w którym młodzi klerycy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: czy powołanie, które usłyszałem, to rzeczywiście moja życiowa droga?

Naukę łącznie w Gdańskim Seminarium Duchownym rozpoczęło 60 studentów. Ta wyższa uczelnia przygotowuje przewodników duchowych.

Wręczenie indeksów poprzedziła uroczysta msza inauguracyjna pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza arcybiskupa dr. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, która odbyła się rano 13 października w Katedrze Oliwskiej.

Wiesław Szlachetka – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy gdański od 2014, w swoim wystąpieniu wspomniał o znaczeniu słowa inauguracja. Wywodzi się ono z łaciny (łac. inauguratio = ‘rozpoczęcie, poświęcenie’), oznaczające rozpoczęcie jakiejś uroczystości, oficjalne otwarcie czegoś istotnego. Nie nazywamy inauguracją rozpoczęcia jakiegoś codziennego wydarzenia o nikłym znaczeniu.

Po mszy inauguracyjnej wszyscy jej uczestnicy, łącznie z rodzicami studentów, zostali zaproszeni na dalsze uroczystości do auli.

Ksiądz arcybiskup dr Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, po mszy pozdrowił grupę wiernych.

Swoje pozdrowienia metropolita Głódź skierował w stronę przedszkolaków, którzy pod opieką wychowawczyń odwiedzili Katedrę Oliwską.

Wśród przedstawicieli uczelni dostrzegłem restauratora Henryka Lewandowskiego (pierwszy z prawej), właściciela Restauracji Gdańskiej, starszego wykładowcę Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz