czwartek, 20 października 2016

Bramki z... własnych ubrań i tornistrów

W prezencie, oprawione w duże ramki koszulki sportowe, otrzymało czterech prominentnych gości uczestniczących w otwarciu centrum sportu i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Lilii Wenedy 19 we Wrzeszczu. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek 20 października 2016. Wśród tej czwórki prominentów znalazł się absolwent SP 24 Wojciech Błaszkowski, obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Wojciech Blaszkowski, na powyższym zdjęciu drugi od prawej, był uczniem 8-klasowej Szkoły Podstawowej nr 24 we Wrzeszczu w latach 1977-1985. Wyznał publicznie, że w okresie jego nauki przy szkole było tylko piaszczyste klepisko, nawet bez bramek. Podczas gry w piłkę nożną, uczniowie owszem sami tworzyli bramki, ale z...  własnych ubrań i tornistrów. Dlatego jak patrzy obecnie na wybudowane przy jego macierzystej SP 24 centrum sportu i rekreacji, to trochę zazdrości szkolnej młodzieży, bo on nie miał tak doskonałych warunków do uprawiania sportu
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska Wojciech Błaszkowski powiedział mi, że za czasów jego nauki w SP 24, nawet sala gimnastyczna była w bardzo kiepskim stanie. 
Dzięki zamontowanej na frontonie szkoły tablicy nadal jest dumny z tego, że powstała ona w przełomowym dla naszego kraju 1956 roku, a dziesięć lat później w tysiąclecie państwa polskiego i w hołdzie górnikom otrzymała ona imię Gustawa Morcinka.
Podczas rozmowy z nauczycielkami tej szkoły i przybyłymi gośćmi wspomniał, że w okresie nauki w SP 24 mieszkał w pobliżu przy ulicy Mickiewicza. Jego nauczycielem wychowania fizycznego był Jacek Mielewczyk, który rozbudził w nim zamiłowanie do sportu. Niestety w niedzielę, 8 maja 2016 roku, po długiej walce z chorobą, zmarł. mając 57 lat. Warto też wspomnieć, że był on założycielem oraz aktualnym Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Atena” w Gdańsku. Był też członkiem Gdańskiej Rady Oświatowej. W przeszłości z powodzeniem uprawiał tenis stołowy w MRKS Gdańsk oraz AZS Gdańsk, należąc do czołówki pomorskich tenisistów stołowych. Ukończył oliwską AWFiS. W 1998 roku został dyrektorem Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26, które powstało w wyniku połączenia Szkoły Podstawowej nr 70 i Gimnazjum Sportowego nr 46.
Wiceprzewodniczący Wojciech Błaszkowski, uczestnicząc w poświęceniu nowego centrum sportu i rekreacji przy SP 24 – jak mi powiedział – jest w Radzie Miasta Gdańska już od 10 lat. Po ukończeniu podstawówki, maturę obronił w VI LO przy ul. Głębokiej w Gdańsku. Następnie studiował niemal równolegle ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim oraz na Wydziale Nauczycielskim Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Obecnie prowadzi zajęcia z uczniami i studentami.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz