sobota, 8 października 2016

Pomorskie obchody Światowego Dnia Turystyki

Turystyka dla wszystkich! O to apeluje Taleba Rifai, sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Jego komunikat odczytano podczas pomorskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, jakie odbyły się 7.10.2016 w Europejskim Centrum Solidarności. Stwierdza on, że w okresie ostatnich 50 lat turystyka przeszła ogromne zmiany. Jeśli w 1950 roku zanotowano 250 milionów turystów międzynarodowych, to obecnie już około 1,2 miliarda ludzi wędruje po świecie. Podróżowanie stało się ważnym aspektem życia wielu z nich.
Podczas wypraw poznajemy nowe osoby, miejsca i nowe idee. Często postrzeganie świata zmienia się w miarę coraz lepszego poznawania otoczenia. Jednak nie należy zapominać, że dla wielu podróżowanie może być dość trudne i kłopotliwe. Szacuje się, iż 15 proc. ludności na świecie żyje z jakąś formą niepełnosprawności. To miliard ludzi, którzy nie mogą cieszyć się z przywileju poznawania innych kultur, doświadczania natury i radości, którą daje odkrywanie nowych miejsc i zabytków.
Turystyczna dostępność dla jak największej liczby odbiorców powinna być jednym z fundamentów polityki turystycznej i strategii biznesowych nie tylko jako prawo człowieka, ale także jako zaleta rynkowa. Nasze społeczeństwa się starzeją, więc wszyscy – prędzej czy później – skorzystamy z powszechnej dostępności w turystyce.
Obchodząc Światowy Dzień Turystyki, przypomnijmy, że wszyscy obywatele świata mają prawo doświadczyć niesamowitej różnorodności naszej planety. Zachęcamy wszystkie kraje i destynacje turystyczne, a także przemysł, do promowania dostępności dla wszystkich w środowisku fizycznym, w systemach transportowych, w obiektach i usługach publicznych oraz w kanałach informacyjnych i komunikacyjnych.

Ksiądz biskup Zbigniew Zieliński zwrócił uwagę na istotę ruchu pielgrzymkowego, a także na duże ilości turystów odwiedzających Bazylikę Mariacką w Gdańsku (rocznie około 2 mln) oraz Katedrę Oliwską (około 1,5 mln). Miejskie centra, aby przyciągać rzesze turystów, muszą mieć swoją lokalną atmosferę, duszę której się łaknie.
Marszałek pomorski Mieczysław Struk powiedział, że turystyka stanowi ważną część gospodarki, to 5-6 proc. PKB. To w większości przypadków działalność małych rodzinnych firm. Pomorskie zajmuje 4. miejsce w zestawieniu liczby MŚP na 1000 mieszkańców, jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym, uznaną destynacją krajowego ruchu turystycznego.
Marszałek Struk wręczył dwie statuetki Gryfa Pomorskiego. Jako pierwszy wyróżniony został Jaroslaw Struczyński (na powyższym zdjęciu drugi z lewej) - Kasztelan Gniewski, za odbudowę i ożywienie kulturalno-turystyczne krzyżackiej warowni w Gniewie oraz popularyzację widowisk batalistyczno-historycznych.
Statuetkę Gryfa Pomorskiego przyznaną w 2014 roku odebrał osobiście Czesław Lang, pomysłodawca i dyrektor wyścigów kolarskich Tour de Pologne, Grand Prix MTB i Skandia Maraton Lang Team, za popularyzację polskiego kolarstwa szosowego i górskiego, a także turystyki9 rowerowej, budującej turystyczny wizerunek regionu pomorskiego.
Dzięki takim imprezom według Struka, na Pomorze przyjeżdża wiele osób dla których dyspozycji jest około 28 tys. miejsc noclegowych w 250 obiektach, w tym 170 hotelach.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki" nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali m.in. na powyższym zdjęciu od lewej: Jerzy Niemociński – dziennikarz niezależny, Stanisław Wilgocki – dyrektor Hotel Mercure Gdańsk Posejdon /członek Komisji Kategoryzacyjnej/, Ireneusz Sęk – pełnomocnik Zarządu Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych FOSFORY sp. zo.o.
Odznakę „Zasłużony dla Turystyki” otrzymał m.in. Andrzej Stelmasiewicz w kategorii Osobowość Roku.

Medale i dyplomy honorowe PTTK dla osób, które wspomogły działania 3 tys. pomorskich przewodników turystycznych zrzeszonych w 11 okręgach, a zwłaszcza za promowanie Szlaku św. Jakuba, wręczył Stanisław Sikora, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. Otrzymali je m.in. na zdjęciu powyżej Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województw Pomorskiego oraz były pracownik tego departamentu Janusz Mosakowski.
O dwuosobowej wyprawie kajakowej po Spitsbergenie wielu gości zapoznał z prezentacją ilustracji i dokumentalnego filmu podróżnik Rafał Król z Gdyni, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.
Część artystyczną wypełnił występ saksofonistki i piosenkarki  Pauliny Strzegowskiej-Skrzyńskiej, studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Uczestnicy uroczystych obchodów Światowego Dnia Turystyki mieli okazję pod opieką przewodnika turystycznego Arkadiusza Szyszko, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz